Basic Group

ВЧЕНІ ЗА ДОПОМОГОЮ ШІ І НЕЙРОІМПЛАНТІВ ПЛАНУЮТЬ ЛІКУВАТИ ПСИХІЧНІ РОЗЛАДИ

07

 
Науковці тестують потенційно багатообіцяючу технологію: мозкові імпланти, що впливають на поведінку і почуття людини. Дві групи дослідників, що фінансуються американськими військовими з DARPA, приступили до попередніх випробувань на людях таких імплантів зі зворотним зв’язком. Вони використовують особливі алгоритми для виявлення моделей, пов’язаних з емоційними розладами, і в перспективі покликані стимулювати мозок до здорового стану без втручання лікаря.
 
Робота була показана під час наради Товариства нейронауки (SfN) у Вашингтоні (округ Колумбія) і зрештою дозволить лікувати важкі психічні захворювання, які непідвладні сучасним медичним методам. Інтерес DARPA – лікувати солдат, які страждають від важких посттравматичних синдромів. Але одночасно постає і етична дилема – подібна технологія може дати військовим і уряду нові способи доступу і впливу на внутрішні почуття людини в реальному часі.
 
Загальна ідея полягає в використанні нейроімпланта для подачі електричних імпульсів, що змінюють нервову активність (глибока стимуляція мозку). Такий підхід застосовується для лікування розладів рухів на зразок хвороби Паркінсона, але раніше не був успішним при профілактиці емоційних розладів. Деякі досліди показували, що стимулювання певних областей мозку здатне полегшити хронічну депресію. Однак більші і масштабні дослідження за участю групи з 90 осіб з постійною депресією протягом року не виявили помітних поліпшень.
 
Але вчені, що фінансуються оборонним відомством США, стверджують, що їхні праці мають набагато більше шансів на успіх. За словами невролога Едварда Чанга з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско (UCSF), дослідники добре розуміють обмеження сучасних технологій. Тому їх рішення створені спеціально для лікування психічних захворювань і включаються лише при дійсній необхідності. У дослідженні беруть участь люди, які страждають на епілепсію і вже мають імплантовані в мозок електроди. Вчені прагнуть зрозуміти, як впливає періодична стимуляція на роботу мозку.
 
Вони з’ясували, що електрична стимуляція відділів мозку, пов’язаних з прийняттям рішень і емоціями, істотно покращує показники брали участь в тестах людей. Дослідники також виявили закономірності в активності мозку, які трапляються, коли людина починає помилятися або сповільнюватися в серії завдань через відволікання або забудькуватості. Більш того, їм вдалося пригнічувати ці проблеми за допомогою стимуляції. І тепер вчені приступили до тестування алгоритмів, що використовують такі небажані шаблони діяльності мозку для активації автоматичної стимуляції за допомогою ШІ.